Historie

Historie fotbalu na Žítkové

Založení klubu

V roce 1970 se sešlo několik sportovních nadšenců ze Žítkové v čele s bratry Jiřím a Rostislavem Brostíkovimi, kteří za přispění místního národního výboru, založili fotbalový klub TJ ŽÍTKOVÁ. Hledání fotbalových plácků byla vždy složitá záležitost. Kopcovitý terén na Žítkové nikdy moc možností nenabízel. Proto také budování hřiště bylo složitým úkolem. Po důkladné rozvaze bylo vybráno místo v centru obce u školy. Toto místo muselo být patřičně upraveno těžkou technikou. Dokončení úprav se ujali vojáci a dobrovolníci ze Žítkové, kteří upravili svahy do finální podoby, která zůstala až do dneška. První fotbalová sezona na Žítkové se uskutečnila v roce 1971/72, v mužstvu působili místní fotbalisté i vojáci. Kapitánem a vůdcem prvního mužstsva byl již výše jmenovaný Jiří Brostík, který měl bohaté hráčské zkušenosti z působení v klubu Jiskra Staré Město. Kolem něj se utvořilo mužstvo z místních talentovaných hráčů, které bylo doplněno vojáky ze žítkovských kasáren, z nichž někteří měli zkušenosti i z vyšších soutěží. Za všechny jmenujme Karla Rudu, hráče Viktorie Žižkov či Martina Hargaše, který si v týmem Myjavy zahrál první ligu dorostu. I když podmínky nebyly ideální (chyběli šatny i další vybavení), výsledky na sebe nenechali dlouho čekat. Mužstvo Žítkové hrálo fotbal, za který by se nemusel stydět leckterý špičkový tým z našich končin a již v prvním soutěžním ročníku se stalo vítězem své soutěže. Fotbalisty povzbuzovali na domácích i na vekovních utkáních desítky fanoušků, Žítková té doby žila fotbalem.

80. a 90. léta

Už o 4 léta později však došlo k zvratu, nové regule soutěže již neumožňovali zapojit do týnu vojáky a na kvalitě hry se toto nařízení citelně podepsalo. Žítková sestupuje a začíná budovat nový tým z místních fotbalistů pod vedením bratrů Lebánkových. V 80. a 90. letech se Žítková pohybuje v soutěžích pořádaných OFS Uherské Hradiště (okresní soutěž, základní třída). Rok 1998 je rokem postupu do okresní soutěže. V roce 1998 proběhla rekonstrukce šaten a přilehlého prostranství u hřiště. V následujícím ročníku byla provedena oprava povrchu hřiště spočívající v zapískování a novém nasetí trávy. Oprava, ač provedená odbornou firmou, se nezdařila a písek je postupně splavován. Po uplynutí několika měsíců není po opravě hrací plochy ani památky. Rok 2002 se zapsal zlatým písmem do historie klubu. Muži postupují ze základní třídy do okresní soutěže a žáci TJ Žítková se stávají přeborníky okresu Uherské Hradiště a přivážejí první místo z mezinárodního turnaje žáku Stesa cup v Trenčianských Bohuslavicích. Vítězi tohoto turnaje se žáci TJ stávají i v následujících 2 letech. Rok 2004 se nese ve znamení sestupu tým mužů s okresní soutěže. V roce 2008 byly postaveny zábrany na míče za oběma brankami.

Nový začátek ?

Na jaře 2011 vzniká občanské sdružení občanů cizího státu FC SÁVA Žítková o.s., které přebírá od TJ Žítková práva a povinnosti vážící se k ČMFS. Tomuto sdružení je rozhodnutím výkonného výboru ČMFS z 25.5.2011 udělena podle čl. 53 odst. 3 soutěžního řádu ČMFS možnost nastupovat k utkání až ze 6 občany SR. Toto opatření se vztahuje pouze na soutěže řízené OFS Uh. Hradiště. V současnosti hrají muži základní třídu sk. B Uherskohradišťského okresu. V roce 2012 vznikl tým přípravky, který se zapojil do okresní soutěže přípravek. V roce 2013 se oddíl přejmenovává na FC PSS Žítková o.s.
Odrazovým můstkem k zlepšení výsledků týmu mužů se stává sezóna 2013/14. Po pokaženém podzimní části sezóny se týmu ujímá zkušený trenér Pavol Straka, který i za cenu radikálního řezu v kádru dokáže pozvednout hru i výsledky. Na jaro muži prohrávají pouze jeden zápas s lídrem soutěže Orlem Uherský Brod a končí na 4 místě základní třídy sk. B. Smutnou zprávou se stává, že tým přípravky po rozhodnutí rodičů dětí odchází pod patronaci FK Starý Hrozenkov, který může dětem dle mínění rodičů nabídnout lepší materiální podmínky k rozvoji.
Přelomovou se stává sezóna 2014/15, která přináší postup týmu mužů ze základní třídy do okresní soutěže z druhého místa, když pod vedením trenéra Pavola Straky prohraje tým Žítkové jen jedno soutěžní utkání s týmem Přečkovic. Vítěze soutěže určí právě toto jedno prohrané utkání, když tým Žítkové končí se stejným počtem bodů a lepším skóre druhý za Přečkovicemi, přičemž se hraje nesmyslný tříkolový hrací systém soutěže, v němž mají Přečkovice výhodu 2 domácích utkání.
Do okresní soutěže sk. B vstupuje náš oddíl jako nováček v sezóně 2015/16 pod vedení trenéra Jana Kubáně a sezónu tým zakončuje 10. místem v soutěži. Rok 2016 přináší také změnu názvu oddílu. Společnost Power Smart System nahrazuje v názvu oddílu společnost Vodafix CZ. Pod novým názvem FC Vodafix Žítková startuje oddíl v okresní soutěži sk. B v sezóně 2016/17. Po nezcela uspokojivém podzimu přebírá tým mužů Marián Mušuta a dovede tým k 8. místu v konečné tabulce.